W PEWNYM MOMENCIE NASZA SZKOŁA STAŁA SIĘ WRĘCZ HUBEM POMOCY
– Ukraińscy uczniowie zaczęli pojawiać się w naszej szkole już po dwóch tygodniach, w pierwszej połowie marca 2022 r. Wywołało to wielkie poruszenie, ludzie oddolnie się skrzykiwali i organizowali pomoc – mówi Agnieszka Moneta-Bazelak.
Młodzież z Ukrainy została ciepło przyjęta w SP nr 5 w Wyszkowie, gdzie mogła kontynuować naukę. W ramach programu Szkolny Klub Sportowy powstały dodatkowe grupy służące integracji polskich i ukraińskich uczniów.
– Na lekcjach WF główny język to ruch, emocje, tego nie trzeba jakoś szczególnie tłumaczyć; można powiedzieć, że ten język nie zna barier narodowościowych – mówi Agnieszka Moneta-Bazelak. – Dzięki tym zajęciom ukraińskie dzieciaki po prostu rozkwitają, nabierają pewności siebie i rozwijają znajomość języka polskiego. To oczywiście zasługa nie tylko zajęć sportowych, lecz wszystkich lekcji i zaangażowania nauczycieli. Na SKS były radość, śmiech, zabawa, a kiedy są pozytywne emocje, to łatwiej pokonać istniejące bariery, nawiązać znajomości i przyjaźnie. Takie instytucje i organizacje jak Ministerstwo Sportu i Turystyki, Instytut Sportu czy WHO pomagają nam, dają dodatkowe środki, a my na lokalnym szczeblu potrafimy je efektywnie wykorzystać, tak by zapewnić naszym uczniom jak najlepsze możliwości rozwoju, treningu i zabawy.
Społeczność szkoły od początku rosyjskiej inwazji organizuje pomoc dla walczącej Ukrainy.
– Prowadzono zbiórkę odzieży, wciąż trwa zbiórka świec, zorganizowano też kiermasz, z którego dochód przeznaczono na pomoc dla walczącej Ukrainy. W pewnym momencie nasza szkoła stała się wręcz hubem pomocy – współpracujemy ze szkołami niemieckimi, prowadzimy m.in. wymiany: nasi uczniowie jeżdżą do Niemiec, a niemieccy przyjeżdżają do nas. Te szkoły przysłały do nas bardzo duże ilości środków opatrunkowych dla ukraińskich żołnierzy, a od nas trafiły one bezpośrednio na Ukrainę.