28 luty 2023
142 odsłon

Udostępnij dalej!

Od samego początku wojny praktycznie codziennie przedstawiciele polskiego środowiska sportowego dają kolejne dowody solidarności z Ukraińcami i niezgody na zbrodnie dokonywane przez Rosjan. Schronienie dla sportowców uciekających przed wojną, gościna dla całych klubów sportowych, dodające otuchy transparenty i spektakularne kartoniady na stadionach – polski świat sportu z pełnym zaangażowaniem stanął ramię w ramię z walczącą Ukrainą.  W rocznicę rosyjskiej agresji Instytut Łukasiewicza prezentuje wystawę, której bohaterami są m.in. ukraińscy sportowcy – beneficjenci polskiej pomocy. Uroczysty wernisaż odbył się w Sejmie RP. Wzięli w nim udział parlamentarzyści, przedstawiciele różnych instytucji oraz młodzież odwiedzająca Sejm.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy wpisywali się do księgi pamiątkowej.

 

Andrzej Szewiński, Fot. Paweł Konarzewski
Poseł RP Andrzej Szewiński, fot. Paweł Konarzewski

 

Z wielką satysfakcją miałem przyjemność uczestniczyć w wystawie, która jest świadectwem solidarności polskich sportowców ze sportowcami z Ukrainy.

Andrzej Szewiński, Poseł RP

 


 

Wojciech Ziemniak, Fot. Paweł Konarzewski
Senator RP Wojciech Ziemniak, fot. Paweł Konarzewski

 

Gratuluję wystawy, która ukazuje solidarność polskich sportowców ze sportowcami Ukrainy. Życzę, aby wystawa, która będzie prezentowała wsparcie różnych instytucji i związków sportowych Ukrainie, wyzwoliła dalszą pomoc w walce o upragniony pokój.

Wojciech Ziemniak, Senator RP

 


 

Małgorzata Gosiewska, Fot. Paweł Konarzewski
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, fot. Paweł Konarzewski

 

Wielkie podziękowania dla Organizatorów wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. To bardzo cenna inicjatywa pokazująca wkład polskich sportowców w pomoc sportowcom ukraińskim. Polska solidarność to już marka rozpoznawana na całym świecie. Cieszę się, że możemy teraz poznać solidarność w odsłonie sportowej. Otwieranie tej wystawy w polskim Sejmie to dla mnie zaszczyt.

Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu RP

 


 

Arkadiusz Czartoryski, Fot. Paweł Konarzewski
Wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, fot. Paweł Konarzewski

 

Gratuluję wspaniałej wystawy, która jest świadectwem i przypomnieniem otwartości polskich serc! Dziękuję Fundacji Instytut Łukasiewicza za niezwykle owocną współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Pomoc ukraińskim sportowcom już na zawsze będzie piękną kartą w historii Polski i Ukrainy.

Arkadiusz Czartoryski, Wiceminister sportu i turystyki

 


 

Andrzej Supron, Fot. Paweł Konarzewski
Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, fot. Paweł Konarzewski

 

Wspaniała wystawa, jakże wymowna w tym trudnym okresie. Zdjęcia obiektów sportowych zniszczonych przez agresora (Rosję) i sportowcy ukraińscy na ich tle – rewelacja!

Inicjatywa na czasie, pokazująca również jak w tej rzeczywistości funkcjonują ukraińscy sportowcy. Solidaryzuję się z ukraińskimi sportowcami i przesyłam od zapaśników polskich olimpijskie pozdrowienia.

Andrzej Supron, Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego

 


 

Wiesław Włodek, Fot. Paweł Konarzewski
Wiceprezes Poczty Polskiej S.A. Wiesław Włodek, fot. Paweł Konarzewski

 

Gratuluję pomysłu, pięknych zdjęć, przejmujących słów uwiecznionych na planszach genialnej wystawy, łączącej ducha sportu, empatii i przyjaźni. Dziękuję za zaproszenie.

Wiesław Włodek, Wiceprezes Poczty Polskiej S.A.

 


 

Michał Woś, Fot. Paweł Konarzewski
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, fot. Paweł Konarzewski

 

Ruch sportowy, olimpijski to pokój. Sport to fair play. (…) Ta piękna wystawa o tym przypomina. Dziękuję i gratuluję.

Michał Woś, Wiceminister sprawiedliwości

 

 

 

 

 

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.