26 czerwiec 2023
42 odsłon

Udostępnij dalej!

Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” w Opolu to kolejna szkoła, do której trafiły plansze wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”.

Polskie społeczeństwo błyskawicznie zareagowało na agresję Rosji wobec Ukrainy. Od pierwszych dni konfliktu Polacy organizowali pomoc humanitarną, okazując niezwykłą solidarność z narodem ukraińskim. Postawa naszych rodaków jest ze wszech miar godna naśladowania, a pomoc była realizowana w każdym możliwym aspekcie. Wsparcia dla Ukrainy udzieliła jednomyślnie cała Polska – mówi Barbara Rącka, nauczycielka języka polskiego.

 

 

Nasza szkoła PLO Nr VI w Opolu uczestniczyła w organizowaniu zbiórek: latarek, koców, śpiworów, bandaży, leków, żywności i karmy dla zwierząt domowych. Absolwenci naszej szkoły dowozili zebrane dary do punktów granicznych, skąd transportowano je na teren Ukrainy. Pomoc była natychmiastowa i włączał się w nią niemal każdy.

Wielu Ukraińców znalazło u nas bezpieczne schronienie. W naszym liceum obowiązek szkolny realizuje ukraińska młodzież. Przybyli do nas uczniowie zostali objęci indywidualną opieką ze strony pedagogów. Dokładają wszelkich starań, by mimo dramatycznych okoliczności uczyć się i rozwijać swoje pasje. Są wśród nich osoby czynnie uprawiające pływanie, lekkoatletykę i tenis stołowy. Korzystają z opolskiej bazy sportowej i regularnie trenują.

Wystawa „Maraton solidarności” doskonale wpisuje się w charakter naszych działań i podkreśla znaczenie pozytywnych relacji między polskimi i ukraińskimi uczniami.

 

 

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.