30 maj 2023
105 odsłon

Udostępnij dalej!

Wystawa „Maraton solidarności” to ważne przedsięwzięcie, które ukazuje, jak my, Polacy, zachowaliśmy się wobec naszych pobratymców w chwili, gdy w ich kraju wybuchła wojna. Wzruszyły mnie pokazane na niej historie młodych zawodniczek i zawodników, którzy przybyli do Polski i mogą tu kontynuować treningi, znaleźli też wspólny język z polskimi koleżankami i kolegami. Poruszyły mnie również słowa wybitnych ukraińskich sportowców, którzy doceniają stanowisko naszych władz, dążących do ograniczenia udziału Federacji Rosyjskiej w organizacji imprez sportowych o charakterze europejskim czy światowym. To zwraca uwagę świata na moralny aspekt wydarzeń na Ukrainie ­– mówi Mieczysław Czuma, dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny „Przekroju”, poeta.

Niebawem będziemy świadkami i gospodarzami III Igrzysk Europejskich. Warto byłoby to wykorzystać i pokazać tę wystawę sportowcom z całego kontynentu – dodaje.

Bardzo dziękuję Mieczysławowi Czumie za życzliwość i cenną podpowiedź. Miło mi poinformować, że dzięki współpracy Instytutu Łukasiewicza z Departamentem Igrzysk Europejskich 2023 MSiT oraz spółką Igrzyska Europejskie 2023 plansze w wersji angielskiej zostaną pokazane podczas wydarzenia – wyjaśnia Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.

 

Fot. Andrzej Banaś

 

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.