18 sierpień 2023
133 odsłon

Udostępnij dalej!

Wystawa „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” ma duże znaczenie dla kształtowania postaw młodych ludzi – wychowuje ich i wpaja im określone wartości. Taka inicjatywa przekłada się na sposób, w jaki postrzegają rzeczywistość i to, co jest w życiu ważne. Pozwala im też zrozumieć, co dzieje się na świecie. Na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, w którym giną niewinni ludzie. Nasi uczniowie nie są obojętni wobec okrucieństwa, do którego dochodzi tuż za naszą granicą, i chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje pomocowe. Integrujemy się, łączymy z naszymi sąsiadami, staramy się być z nimi solidarni.

 

Wystawa wzbudzała duże zainteresowanie zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Rozwiesiliśmy ją w głównej części szkoły, w internacie oraz w szkolnej bibliotece. Wychowawcy podczas lekcji ze swoimi klasami poruszali ten temat, zwracali uwagę uczniów na to, jakie plakaty pojawiły się w szkole, omawiali z młodzieżą ich przekaz.

Upływający czas sprawia, że przyzwyczajamy się do świadomości, że gdzieś obok nas ludzie borykają się z wojną i wynikającymi z niej problemami. Warto przypominać o tym młodzieży, żeby temat nie został zapomniany. Nasze wsparcie dla Ukrainy nadal jest potrzebne.

 

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.