02 sierpień 2023
37 odsłon

Udostępnij dalej!

Jesteśmy szkołą mistrzostwa sportowego, sport jest więc u nas obecny na co dzień i ma ogromne znaczenie w życiu naszych uczniów. Dzięki wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” młodzież mogła zobaczyć, jakie warunki rozwoju panują dziś w Polsce, a jakie u naszych wschodnich sąsiadów. Nasi uczniowie mogą skupić się na sporcie, podczas gdy ich koledzy z Ukrainy cały czas czują lęk, nie wiedzą, co będzie za chwilę, czy nie spadnie jakaś rakieta. Cały czas starają się trenować, pragną startować w zawodach, ale z powodu wojny przychodzi im to o wiele trudniej. By móc realizować swoje marzenia, muszą pokonać wiele barier, wynikających między innymi z braku sportowej infrastruktury. Poza tym trudno osiągać sukcesy, kiedy człowiek martwi się o życie.

Nasza szkoła aktywnie włączała się w pomoc dla Ukrainy, organizowaliśmy zbiórkę darów dla najbardziej potrzebujących. Mamy w technikum żywienia uczennicę z tego kraju, Oleksandrę. Jej mama jest Ukrainką, tata, Rosjanin, już wcześniej pracował w Polsce i ściągnął tutaj żonę i córkę. Dziewczynka lubi zajęcia z gotowania, klasa jej pomaga, ale czuję w niej bunt. Widać, że bardzo tęskni za domem. Dla nastolatki taka nagła zmiana otoczenia to niezwykle trudna sytuacja. Z rozmowy z jej mamą wiem, że rodzice chcą tu zostać na stałe. A Oleksandra pragnie wrócić na Ukrainę, zostawiła tam dziadków i chłopaka…

Taka wystawa jak ta to cenna, potrzebna inicjatywa. Warto przypominać, że wojna wciąż trwa, a Ukraina nadal potrzebuje wsparcia. Nasi sąsiedzi walczą i giną za wolność. Osoby bardziej majętne wyjechały z kraju i sobie radzą, ale musimy pomóc tym, którzy zostali. Oni nie mieli za co uciec, nie mogli zostawić dorobku życia. Wystawiliśmy wystawę na korytarzu, tak żeby wszyscy mogli się z nią zapoznać. Uczniowie na przerwach zwracają uwagę na zdjęcia, zatrzymują się na chwilę, czytają. Robi to na nich ogromne wrażenie, bo pokazuje wielką determinację ukraińskich sportowców. I nie tylko ich: tego ogromnego ducha walki widać w całym narodzie.

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.