01 sierpień 2023
108 odsłon

Udostępnij dalej!

Temat wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” jest nam bliski, bo mamy klasy sportowe. Ale wystawa wzbudziła zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, którzy trenują. Piękne zdjęcia i poruszające wypowiedzi sportowców z Ukrainy to dokument na temat naszej pomocy dla sąsiadów zza wschodniej granicy.

 

 

Wystawa wisiała u nas przez cztery tygodnie. Przestawialiśmy ją, żeby każdy mógł się z nią zapoznać, również rodzice uczniów i osoby, które nas odwiedzały. Każdy mógł się zatrzymać, przeczytać, zastanowić. Wywiesimy ją ponownie we wrześniu, gdy przyjdą pierwsze klasy, bo warto przypominać o tym, że wojna się nie skończyła i nasi sąsiedzi nadal potrzebują pomocy. Myśmy się już trochę oswoili z tym, co się dzieje na Ukrainie, a tak nie powinno być. Agresja cały czas trwa i uczniowie muszą o tym pamiętać.

 

 

Wystawa pokazuje nasze wsparcie dla ukraińskich sportowców, ale też to, jak obecnie wygląda ten sport na zrujnowanych ziemiach. Mamy w szkole młodzież z Ukrainy. Mogą się u nas realizować, rozwijać swoje sportowe pasje, zainteresowania. Widziałam, że stali pod wystawą, pokazywali ją sobie, przychodzili z kolegami z Polski, czytali, analizowali zawarte tam treści. To wspólne przeżywanie ułatwiło integrację, sprawiło, że nasi uczniowie chętniej wyciągali rękę do nowych kolegów. Wystawa uzmysłowiła naszej młodzieży, jak łatwo można w jednej chwili stracić wszystko, co ważne, dlatego trzeba sobie pomagać. Braterstwo, zaangażowanie naszych uczniów, to, że z taką otwartością przyjęli kolegów z Ukrainy, jest dla mnie powodem do dumy. Wiem, że pomagali im wstąpić w szeregi klubów, w których sami trenują, by razem z nimi mogli startować w zawodach.

 

 

Obecnie mamy u siebie sześciu uczniów z Ukrainy w klasach lekkoatletycznej, piłki nożnej i piłki ręcznej. Część przyjechała z rodzinami i postanowiła zostać, część ściągnął rodzic. Jednak są także uczniowie, którzy musieli rozstać się z rodziną. Jedna z dziewczynek zostawiła w kraju tatę walczącego na wojnie. Z takimi doświadczeniami trudno się odnaleźć w nowym środowisku. Na początku nowi uczniowie byli wycofani, onieśmieleni, zagubieni. Niektórzy znali język polski, uczyli się go wcześniej w domach, mieli polskie korzenie. Ale byli też tacy, którzy w ogóle nie mówili po polsku.

 

 

Możliwość przebywania z młodzieżą w szkole, wspólne wyjazdy, treningi, mecze, to, że spędzali ze sobą dużo czasu, bardzo im pomogło. Mogli zaznać trochę normalności. Od początku staraliśmy się im pomagać, zapewnialiśmy schronienie, dofinansowanie, wyżywienie, organizowaliśmy zbiórki ubrań, zeszytów, przyborów do pisania. Przygotowaliśmy wszystko, co potrzebne, żeby mogli się uczyć. W tej chwili uczniowie z Ukrainy dobrze funkcjonują w naszym środowisku, choć nadal jest w nich tęsknota za ojczystym krajem. Widać to, gdy się z nimi rozmawia. To niemal dorośli ludzie i doskonale rozumieją, co się wokół nich dzieje.

 

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.