16 październik 2023
120 odsłon

Udostępnij dalej!

Wystawa „Maraton solidarności” prezentowana na zabytkowym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu cieszyła się dużym zainteresowaniem osób odwiedzających naszą uczelnię – mówi dr Krzysztof Mordyński, kustosz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

– W ciągu trzech tygodni odwiedziło ją kilka tysięcy osób: studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, turystów z kraju i zagranicy, którzy zwiedzali zabytkowe budynki kampusu, oraz zwykłych spacerowiczów, mieszkańców naszego miasta.

 

 

Tematem ekspozycji jest solidarność polskiego środowiska sportowego ze sportowcami ukraińskimi, pozbawionymi w wyniku działań wojennych możliwości trenowania i rozwijania swoich talentów, która wyraziła się przez udzieloną im konkretną pomoc. Wystawa wywoływała poruszenie wśród osób, które się z nią zapoznawały. Uważamy, że ta ekspozycja jest bardzo cennym świadectwem budowania dobrych sąsiedzkich relacji z narodem ukraińskim i ukazuje budujące przejawy solidarności w obliczu dramatu wojny – kontynuuje doktor Krzysztof Mordyński.

 

 

 

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.