30 sierpień 2023
17 odsłon

Udostępnij dalej!

Największą wartością wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” jest to, że pokazuje młodym ludziom, jak wygląda wojna i że możemy pomagać na różne sposoby. Młodzież nie zawsze chce słuchać o trudnych sprawach, a wystawa uwrażliwia na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, pokazuje historie konkretnych ludzi – naszych sąsiadów – którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. To bardzo potrzebne, zwłaszcza że uczniowie z Ukrainy pojawią się w naszej szkole od nowego roku. Będziemy obserwowali, jak nasi uczniowie przyjmą rówieśników, którzy emigrują nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą.

Wystawa była prezentowana w największym, reprezentacyjnym holu szkoły. Plansze były dość duże i zajmowały sporo miejsca, a chcieliśmy je ładnie wyeksponować, tak by wszyscy uczniowie mogli dokładnie im się przyjrzeć. Mieliśmy w tym roku kilka wystaw, o różnej tematyce, ale ta wyróżniała się na ich tle pięknym, graficznym wykonaniem i płynącym za nią przekazem. Przypomina, że pomoc nadal jest potrzebna, nie pozwala, żeby temat wojny spowszedniał. Od samego początku, jak tylko zaczęto organizować zbiórki materiałów higienicznych, żywności czy ubrań, nasza szkoła aktywnie włączyła się w te działania. Wysłaliśmy za wschodnią granicę bardzo dużo rzeczy. Uczniowie cały czas się angażowali. Oby tak zostało!

 


 

ŁĄCZY NAS SPORT – raport

 


 

Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

Fot. Tomasz Czachorowski / Nasze Miasto / Polska Press; Fot. Karina Krystosiak / REPORTER / East News; Fot. Łukasz Matel / Kurier Poranny / Gazeta Współczesna / Polska Press / East News

 

Poranek 24 lutego 2022 roku zmienił oblicze Europy i świata. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła brutalną wojnę. Po jednej stronie napadnięty, niepodległy kraj, po drugiej – brutalny agresor bez zasad. Polska od pierwszych godzin okazała wielką solidarność z ukraińskimi przyjaciółmi. Pomoc udzielona uchodźcom wojennym, działania polityczne na arenie międzynarodowej, wsparcie humanitarne i militarne – w taki sposób pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać.

Wśród broniących ojczyzny znaleźli się także ukraińscy sportowcy. Wielu z nich startowało jeszcze niedawno w międzynarodowych imprezach, podobnie jak zawodnicy z Polski.  W momencie próby ruszyli na front lub poprzez rywalizację na arenach sportowych pokazują siłę ducha i dają świadectwo, że Ukraina nigdy się nie podda.

W momencie zagrożenia mogli liczyć na pomoc polskich koleżanek i kolegów, związków sportowych, klubów, ludzi dobrej woli. Zaoferowaliśmy zakwaterowanie i możliwość treningów, ale przede wszystkim wsparcie ludzi o wielkich sercach.  Presja ze strony Polski przyczyniła się do odebrania Rosji prestiżowych imprez sportowych i eliminacji rosyjskich sportowców z wielu międzynarodowych zawodów. Za naszym przykładem poszły inne kraje deklarujące, że relacje z Rosją w obszarze sportu nie są możliwe. Solidarność okazała się ogromnie ważna.

Dziś stanowczo sprzeciwiamy się wstępnej propozycji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by pod pewnymi warunkami dopuścić zawodników z Rosji do rywalizacji olimpijskiej. Głośno mówimy o bestialstwie agresora i przypominamy przykłady  polskiej solidarności wobec sportowców z Ukrainy. Pokazujemy, że ich świat legł w gruzach  w konsekwencji brutalnej, bezprawnej napaści. A jednocześnie opowiadamy o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł.

Dlatego powstał projekt „Maraton solidarności”. Patronat Honorowy nad tak zatytułowaną wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem świadectw polsko-ukraińskiego braterstwa. Wspólnie tworzymy tę opowieść.